Štefan Harabin

2,8

Štefan HARABIN, JUDr., 61 r., sudca Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, Bratislava, nezávislý kandidát, volebný web: https://www.harabin-2019.sk/

Prehľadnosť transparentného účtu. Do akej miery sú položky na volebnom transparentnom účte prehľadne popísané a je možné identifikovať účel a príjemcu/poskytovateľa?

Kandidát má pri väčšine platieb označený účel aj príjemcu. Využíva však veľké platby do netransparetného agentúrneho prostredia (napr. s nekonkrétnym predmetom : mediaplanning a agentúrne výkony pre komunikačnú kampaň).

Opakované hodnotenie (13.3.2019): Kandidát presunul ďalšie veľké sumy do prostredia neznámej agentúry, ktorá mala v minulých rokoch minimálny obrat a nemá ani webstránku. Nedokázali sme tak napríklad identifikovať jeho inzerciu v regionálnej tlači, alebo napríklad reklamnú plochu v Bratislave.

3

Transparentnosť výdavkov pred oficiálnou kampaňou. Ako informuje kandidát o kampani pred vyhlásením volieb?

Nepodarilo sa určiť dátum, kedy kandidát verejne oznámil kandidatúru. Výdavky a príjmy účtuje na svojom transparentnom účte až od 30.11. 2018.

Opakované hodnotenie (13.3.2019): Na základe podnetu sme identifikovali, že Štefan Harabin prijal 25. júna 2018 na „Národnej konferencii“ kandidatúru. Verejne to oznámil 6.7.2018 prostredníctvom videa na platforme YouTube. Prvý výdavok na jeho transparentnom účte bol zaúčtovaný 22. januára 2019.

5

Pôvod vlastných zdrojov. Do akej miery informuje kandidát o spôsobe nadobudnutia vlastných finančných zdrojov investovaných do volebnej kampane?

Kandidát investoval spolu so svojou rodinou do kampane ku dňu hodnotenia už 41.000 eur. Nevyplnil podrobné majetkové priznanie TIS, poukázal pritom na formuláre , ktoré vypĺňa ako sudca Najvyššieho súdu SR. Sudcovské priznania sú podrobnejšie ako priznania slovenských politikov, stále z nich však nemožno plnohodnotne odvodiť schopnosť kandidáta financovať kampaň ani dostatočne spoznať majetkové pozadie budúceho možného vysokého ústavného činiteľa.

3

Web kampane. Obsahuje webová stránka informácie kľúčové pre rozhodovanie voličov (životopis, volebný program, majetkové pomery, volebná kampaň, volebné akcie)?

Kandidát má samostatný kandidátsky web kde prezentuje svoj volebný program, profesijný životopis a kalendár stretnutí s voličmi.

1

Volebná kampaň. Aká je úroveň informovanosti kandidáta o volebnej kampani, jej financovaní, volebnom tíme a spolupracujúcich agentúrach?

Kandidát ponúkol informácie o financovaní svojej kampane a jej organizácii. Vyplnil  dotazník TIS zameraný na túto oblasť. Na volebnom webe o nej proaktívne neinformuje.

1
Táto stránka využíva cookies. V prípade, že nesúhlasíte s ukladaním súborov cookies na Vašom zariadení, opustite, prosím, túto stránku.
Ochrana súkromia