AJ KISKA UKRÝVA VOLEBNÚ REKLAMU V AGENTÚRE

Andrej Kiska a Robert Fico na sebe v kampani nenechajú nitku suchú, ale v nízkej transparentnosti ich straníckych volebných účtov si môžu podať ruky.

Kiskova strana Za ľudí minula za ostatný mesiac viac ako 5-tisíc eur na reklamu na Facebooku či cez Google, ale na ich účte ani jediný taký výdavok nenájdete. Po našich otázkach nám strana vysvetlila, že tieto výdavky sú vraj skryté v novembrovej položke za 63-tisíc eur „Nákup mediál. priestoru – Outdoor.“ Navyše tej transakcii chýba meno príjemcu.

Podľa strany má ísť o agentúru ZenithMedia, ktorá im okrem online reklamy kupuje aj bilbordy. Do agentúry tak už k dnešnému dňa natieklo 365-tisíc eur. Podobne ako pri Smere či Moste-Híd, je využívanie agentúr vo veľkom síce legálnym krokom, ale aj spôsobom, ktorý znemožňuje verejnú kontrolu výdavkov.

Volebný tím nám síce prisľúbil, že výdavky bude popisovať presnejšie, ale vyčísliť doterajšie výdavky v kategóriách odmietol. Na rozdiel od Smeru strana Za ľudí aspoň transparentne popisuje položky na printovú inzerciu či na volebné akcie v teréne. Kontrola predvolebnej kampane Kiskovej strany je o to dôležitejšia, že by mala byť celkovo druhá najväčšia s odhadovanými výdavkami na úrovni 1,7 milióna eur (je to odhad samotnej strany).

Bývalý prezident čelil kritike vládneho Smeru, že kampaň spustil ešte pred oficiálnou registráciou svojej politickej strany pomocou občianskeho združenia – Smer v tom vidí obídenie volebného zákona. Podľa nášho názoru však Kiska zákon neporušil – hoci kontroverzne, vždy doteraz sa imidžové kampane brali ako aktivita mimo užšie definovanej volebnej kampane.

Strana Za ľudí nám navyše potvrdila, že tú letnú propagáciu za 734-tisíc eur (700 bilboardov plus online reklama) strana zaplatila občianskemu združeniu Za ľudí a tým pádom si to budú rátať do celkového limitu na voľby. Férová súťaž pri zachovaní výdavkových limitov tak bude zachovaná.

Pridajte sa aj Vy za #TransparentneVolby a podporte kontrolu kampaní na https://transparency.sk/volby

 

Zverejnené: 18. 12. 2019
Táto stránka využíva cookies. V prípade, že nesúhlasíte s ukladaním súborov cookies na Vašom zariadení, opustite, prosím, túto stránku.
Ochrana súkromia