Ako prebieha monitoring

Pochybnosti o čistote volebného zápasu sprevádzajú každé voľby na Slovensku. Opakujúce sa problémy zrejme nevyriešia ani nové volebné pravidlá a vyšší finančný limit výdavkov. V nadchádzajúcich parlamentných voľbách však budú hlavní aktéri pod väčším verejným dohľadom. Podujala sa naň organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Ambíciou TIS  je bližšie zmonitorovať kampane v celonárodných voľbách, priniesť o nich ucelenejšie a podrobnejšie údaje a tlačiť na transparentnosť súperenia o Národnú radu SR. „Pozrieme sa bližšie na financovanie kampaní preferenčne najsilnejších politických strán. Veď pri rozhodovaní voliča o hlase pre nich hrá dôležitú rolu aj transparentnosť ich kampaní,“ uviedol riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.

Pri príprave tejto iniciatívy boli využité skúsenosti partnera zo susednej Českej republiky. Tamojšia pobočka TI sa takejto aktivite venuje už od roku 2012. Iniciatíva nadviaže i na monitoring komunálnych volieb 2018 a monitoring volieb Prezidenta SR v roku 2019. TIS sa pokúša zabezpečiť financovanie tohto projektu prostredníctvom zbierky, v opačnom prípade sa uskutoční len v obmedzenejšom rozsahu, pričom naň použije prostriedky získané z 2 percent z daní.

Aktivity monitoringu

Monitoring bude reťazou aktivít počas celého predvolebného obdobia a po voľbách. V úvode boli vyzvané preferenčne najsilnejšie politické strany, aby vyplnili podrobné majetkové priznanie a umožnili tak lepší dohľad nad financovaním volieb a neskorším výkonom ich moci. Tieto dokumenty boli ako prvé zverejnené na špeciálnej internetovej stránke venovanej parlamentným voľbám spolu s hodnotením transparentnosti volebných kampaní.

Kampane oznámkuje na základe dopredu pripravených kritérií dobrej praxe. V úvode odštartoval aj online monitoring transparentných účtov preferenčne najsilnejších strán. V priebehu volebnej kampane tak bude možné získať priebežné informácie o kampaniach a ich transparentnosti. Hodnotenie TIS zopakuje v troch štvrtinách oficiálnej volebnej kampane.

TIS má tiež ambíciu prinášať  priebežne konkrétne čísla z terénu, a to vďaka spolupráci s agentúrou Kantar. Údaje ukážu silu jednotlivých kampaní a v závere  ich pomôžu zhodnotiť. V závere zhodnotí novú volebnú legislatívu, pokúsi sa pomenovať jej prípadné slabiny a navrhnúť možné riešenia.

Odkiaľ sa čerpajú informácie

  • transparentné účty strán
  • dotazníky zaslané jednotlivým stranám
  • vyhlásenia predstaviteľov jednotlivých strán v celoštátnych médiách
  • webové prezentácie strán
  • oficiálne profily kandidátov strán na sociálnych sieťach
  • platená inzercia strán v elektronických, online a printových médiách (Kantar)
  • platené aktivity kandidátov na sociálnych sieťach

 

Ľuboš Kostelanský, 1.12. 2019

 

 

Táto stránka využíva cookies. V prípade, že nesúhlasíte s ukladaním súborov cookies na Vašom zariadení, opustite, prosím, túto stránku.
Ochrana súkromia