VÝDAVKY NA KAMPAŇ PRESIAHLI 3 MILIÓNY EUR

Dnes sú to už tri milióny eur, ktoré všetci kandidáti podľa ich transparentných účtov vynaložili na svoje kampane v prezidentských voľbách. Posledný týždeň druhého kola, ale aj dobiehajúce faktúry za prvé kolo, ešte potlačia túto sumu pravdepodobne o pár stotisíc eur vyššie.

Je to veľa či málo? Áno, za tie peniaze by sa dalo zaplatiť 160 ročných platov učiteľa či nemocničnej sestry, či kompletne zaplatiť ročnú prevádzku troch stredne veľkých škôl. Alebo z dvoch tretín pokryť celoročné náklady celého prezidentského úradu.

Na druhej strane je to stále ani nie 70 centov na voliča. Pre porovnanie, v posledných parlamentných voľbách len samotné politické strany minuli 12 miliónov eur, z toho strana Smer tri milióny, teda zhruba toľko ako všetci prezidentskí kandidáti dokopy. Prezident nemá zanedbateľné právomoci a vie fungovanie ako aj imidž krajiny výrazne zlepšiť či zhoršiť. Vo verejnom sektore sa ročne premelie 35 miliárd eur, čiže aj malý zásah prezidenta pri menovaní do funkcií či vracaní zákonov sa vie násobne vrátiť.

Zverejnené: 25. 3. 2019
Táto stránka využíva cookies. V prípade, že nesúhlasíte s ukladaním súborov cookies na Vašom zariadení, opustite, prosím, túto stránku.
Ochrana súkromia