MISTRÍK MAJETKOVÉ PRIZNANIE TIS VYPLNIL, ŠEFČOVIČ, HARABIN A BUGÁR ODKÁZALI NA WEB

V piatok sme spustili monitoring financovania prezidentských kampaní a ako prvé verejnosti ponúkli podrobné majetkové priznania šiestich kandidátov: Zuzany Čaputovej, Eduarda Chmelára, Józsefa Menyhárta, Františka Mikloška, Bohumily Tauchmanovej a Ivana Zuzulu. Pridal sa k nim aj Robert Mistrík, ktorý bol tiež ochotný vyplniť majetkové priznanie a zaslal nám ho dodatočne. Dokument je už zverejnený na tejto stránke.

Mistrík je prvý kandidát, ktorý verejne pripustil, že jeho volebná kampaň prekročí zákonný limit vo výške 500.000 eur. V dotazníku týkajúcom sa kampane nás informoval, že plánuje výdavky do 600.000 eur vrátane prostriedkov tretích strán. Limit na voľby Mistrík obíde tak, že v jeho prospech budú robiť kampaň aj politické strany SaS a Spolu – občianska demokracia. Zákon to umožňuje, my v TIS to však považujeme za nedostatok novej volebnej legislatívy. Teoreticky je takto totiž suma, ktorú môžu kandidáti prekampaňovať, neobmedzená. Limit v praxi nefunguje.

Mistrík tiež napísal, že chce do kampane vložiť 450.000 eur z vlastných zdrojov. Podľa jeho majetkového priznania si to môže dovoliť. Len v roku 2018 mal príjmy vo výške 1.430.941,03 eur. Kandidát sľúbil, že okrem majetkového priznania nám doručí aj kópie daňových dokladov preukazujúcich túto sumu. Jeho príjmy sa budeme snažiť skontrolovať.

Zo štvorice zatiaľ preferenčne najsilnejších kandidátov nevyplnili naše podrobné majetkové priznanie Maroš Šefčovič a Štefan Harabin. Obaja argumentujú tým, že ako verejní funkcionári deklarujú svoje príjmy dlhodobo. Šefčovič nás odkázal na majetkové priznanie, ktoré podáva ako podpredseda Európskej komisie. To je vo verejnej podobe ešte menej podrobné, ako majetkové priznania slovenských politikov a neobsahuje ani informáciu o príjmoch eurokomisára z výkonu jeho funkcie.

Link na majetkové priznanie Maroša Šefčoviča:

https://ec.europa.eu/info/files/code-conduct-commissioners-2018_en

https://ec.europa.eu/commission/commissioners/sites/cwt/files/commissioner_declarations/2018-sefcovic-doi_en_0.pdf

Štefan Harabin ako sudca Najvyššieho súdu vypĺňa omnoho podrobnejšie majetkové priznanie, ktoré sa najviac približuje formuláru, ktorý sme rozoslali prezidentským kandidátom.  Žiaľ, ani údaje z priznania pána Harabina nedokážeme sami prepracovať do porovnateľnej podoby s ostatnými kandidátmi, ktorí nám formulár vyplnili.

A to napríklad preto, že pán Harabin uvádza v priznaniach svoj príjem v netto sume, zatiaľ čo všetci ostatní uvádzajú príjem v hrubom. Nie je tak zabezpečená elementárna porovnateľnosť príjmov jednotlivých kandidátov. V jeho zverejnenom majetkovom priznaní chýbajú aj ďalšie údaje, ktoré nám iní kandidáti poskytli – napríklad uvedenie podrobnejších informácií o majetku kandidátov, vrátane informácií o umiestnení, rozlohe a odhadu ich trhovej hodnoty.

Link na majetkové priznania Štefana Harabina:

http://www.sudnarada.gov.sk/1593-sk/majetkove-priznania-sudcov-slovenskej-republiky/#/majetkove-priznania-sudcov/?nazov=harabin&art_meno=&art_sud=0&ID=2&frm_id_frm_filter_11=5c6956e56c072

Všetkým prezidentským kandidátom, ktorí zatiaľ nevyplnili majetkové podrobné majetkové priznanie túto možnosť stále ponúkame a sme pripravení zverejniť ho aj dodatočne. Pripomíname, že otvorenosť kandidátov pri informovaní o svojich majetkových pomeroch bude mať vplyv na hodnotenie transparentnosti ich kampaní, ktoré zverejníme už budúci týždeň.

Verejnými funkcionármi, ktorí pravidelne podávajú majetkové priznanie sú aj prezidentskí kandidáti Béla Bugár, Marián Kotleba a Milan Krajniak (všetci traja poslanci parlamentu). Ich oznámenia sú zverejňované na stránke Národnej rady SR:

https://www.nrsr.sk/web/?sid=oznamenia_funkcionarov

 

Zverejnené: 17. 2. 2019
Táto stránka využíva cookies. V prípade, že nesúhlasíte s ukladaním súborov cookies na Vašom zariadení, opustite, prosím, túto stránku.
Ochrana súkromia