Ako kontroluje voľby štát a ako Transparency

Aj marcové voľby ukázali, že oficiálna kontrola financovania volieb je mizerná. Jediné, čo štát od kandidátov žiada je zaslať 7 položiek nákladov v eurách, bez akýchkoľvek podrobností, faktúr, aby sa tie vykázané sumy dali aj skontrolovať. Veď sa pozrite: http://www.minv.sk/?p19_kampanspravy

My v Transparency sme sa s tým neuspokojili a žiadali od kandidátov podrobnejšie, nami vytvorené vyúčtovanie. Zaslali nám ho len B. Tauchmannová, B. Bugár, F. Mikloško a Z.Čaputová. Vyplnené správy nájdete na tejto stránke, v sekciách jednotlivých kandidátov (záložky Majetkové priznanie). 

Zároveň sme si kúpili dáta od monitorovacej agentúry Kantar Slovakia (predtým TNS), aby sme videli, kde vlastne tie peniaze v teréne skončili. Tak vieme zdokumentovať kampaň oveľa podrobnejšie, čo je užitočné najmä u kandidátov, ktorí z transparentného účtu poslali peniaze do PR agentúr a nie do koncových médií (viď príklad M. Šefčoviča v tabuľke).

Nevýhodou takéhoto prístupu je, že ide len o cenníkové ceny inzercie, nie skutočné, ktoré môžu byť aj o tretinu či polovicu nižšie v individuálnych prípadoch.

Online reklamu sme zase skontrolovali pomocou firmy Social Bakers, ktorá síce zachytí sponzorované posty či videá, ale nie ich cenu zase.

Celkovo je teda jasné, že štát za Roberta Kaliňáka zaviedol pravidlá (limity, účty, výkazy), ktoré ale vlastne nekontroluje, ako keby tie voľby neboli až také podstatné.

Mimochodom, už ubehol mesiac, čo sme podali na Ministerstvo vnútra dva podnety na porušenie pravidiel volebnej kampane (pirátsky neoznačený billboard za Harabina a volebná reklama SNS). Doteraz sme nedostali žiadne vyrozumenie.

 

Zverejnené: 7. 5. 2019
Táto stránka využíva cookies. V prípade, že nesúhlasíte s ukladaním súborov cookies na Vašom zariadení, opustite, prosím, túto stránku.
Ochrana súkromia